Erasmus+ to unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie.
Jego budżet szacuje się na 26,2 mld euro. W programie na lata 2021–2027 kładzie się silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym.
Program wspiera realizację priorytetów i działań określonych w europejskim obszarze edukacji, Planie działania w dziedzinie edukacji cyfrowej oraz europejskim programie na rzecz umiejętności.
Erasmus+ oferuje możliwości w zakresie mobilności i współpracy w następujących obszarach:
Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, że Komisja Europejska przyznała naszej Uczelni Kartę ECHE w ramach której będziemy mogli realizować wyjazdy w ramach programu Erasmus+ na kolejne lata. Oznacza to, że będziemy kontynuowali wspieranie mobilności naszych Studentów i Pracowników, którą w ramach Programu Erasmus realizujemy już od 2010 roku.
Dzięki udziałowi w Programie Erasmus+, nasi Studenci z powodzeniem zrealizowali część programu studiów w partnerskich uczelniach w Hiszpanii, Chorwacji, Cyprze i na Węgrzech oraz odbyli cenne praktyki w zagranicznych sieciach hotelarskich. Decyzją Komisji Europejskiej otrzymaliśmy promocję do kolejnej odsłony Programu Erasmus+ na lata 2021-2027.
Dołożymy wszelkich starań, aby kolejne osoby miały możliwość przeżycia niesamowitej przygody, jak również wzbogacenia swojego wykształcenia i języka obcego w wybranej przez siebie instytucji zagranicznej.
Koordynator Programu Erasmus+
Rafał Wróbel
Szczegółowe informacje na temat programu oraz kryteriów, jakie muszą spełnić jego uczestnicy, są dostępne w przewodniku po programie Erasmus+.
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl/erasmus-programme-guide
https://erasmusplus.org.pl/aktualnosci/erasmus-2023-poznaj-zasady-i-terminy
Przedstawiamy decyzje Rektora z dn. 4.04.2022 r. dotyczące zmian składu Komisji Rekrutacyjnych programu Erasmus+ do spraw mobilności studentów oraz pracowników.
Decyzja Rektora Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych z dnia 4.04.2022 r.
Z dniem 4.04.2022 r powołuję komisję rekrutacyjną programu ERASMUS PLUS Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie w następującym składzie:
Decyzja Rektora Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych z dnia 4.04.2022 r.
Z dniem 4.04.2022 r. powołuję komisję rekrutacyjną programu ERASMUS PLUS Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie w następującym składzie:
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
Program Erasmus Plus
SMS – Student Mobility for Studies
Rekrutacja Studentów – kandydatów na wyjazdy w ramach Programu ERASMUS+ odbywa się w oparciu o zasady respektujące wszelkie ogólne zasady Programu oraz ewentualne dodatkowe wymagania wynikające z decyzji podjętych przez WSTiJO. Zasady rekrutacji, oceny i selekcji studentów ubiegających się o wyjazd są zatwierdzane przez Władze Uczelni.
Harmonogram rekrutacji na wyjazd na studia 2023/2024:
Studenci mogą zadeklarować semestr, w którym chcą odbyć wyjazd na studia do partnerskiej uczelni zagranicznej.
W razie niepełnego wykorzystania miejsc w postępowaniu rekrutacyjnym, zostanie przeprowadzona dodatkowa rekrutacja. W przypadku wyższej liczby kandydatów w stosunku do liczby posiadanych miejsc, zostanie utworzona lista rezerwowa. Finalny efekt rekrutacji zostanie opisany w protokole z posiedzenia Komisji rekrutacyjnej ds. mobilności studentów oraz ogłoszony na oficjalnej stronie internetowej Uczelni w zakładce Erasmus+ – Aktualności.
Kandydaci będą mogli składać Wnioski rekrutacyjne w oficjalnie ogłoszonym terminie, znanym dla ogółu Studentów. Formularz Wniosku rekrutacyjnego znajduje się w wersji elektronicznej do pobrania we wskazanej zakładce oraz jest dostępny w Dziekanacie WSTiJO i u koordynatora programu Erasmus+.
*Ze względu na Program praktyk w ramach specjalności Menedżer Hotelarstwa i Gastronomii, Studenci studiów stacjonarnych nie mogą aplikować na wyjazd na studia na semestr 5.
Przy rozpatrywaniu Wniosków rekrutacyjnych brana jest pod uwagę:
Poziom kompetencji językowych określony we Wniosku rekrutacyjnym musi zostać potwierdzony przez właściwego Lektora prowadzącego.
UWAGA! Poziom kompetencji językowych należy potwierdzić u Lektora przed dokonaniem wyboru uczelni partnerskich (uczelnia preferowana/uczelnia alternatywna)! Wpisanie we Wniosku rekrutacyjnym uczelni partnerskich, do których Kandydat nie spełnia wymagań językowych, wiąże się z uznaniem Wniosku za nieważny.
Wykaz uczelni partnerskich oraz wymagania językowe przedstawione zostały w tabeli 1. Kandydat ma obowiązek zapoznania się z informacjami podanymi w tabeli, w celu prawidłowego wypełnienia Wniosku rekrutacyjnego.
Uczelnie partnerskie – możliwość aplikowania:
I stopień studiów
University of Debrecen, Węgry – www.unideb.hu | – j. angielski B1 lub – j. węgierski B1 |
University of Granada, Hiszpania – www.ugr.es | – j. hiszpański B1 oraz j. angielski B1 |
College of Tourism and Hotel Management, Cypr – www.cothm.ac.cy | – j. angielski B1 |
II stopień studiów
University of Girona, Hiszpania – www.udg.edu | – j. hiszpański A2 oraz j. angielski B1 |
Każdorazowo, po zakończeniu rekrutacji, Komisja Rekrutacyjna do spraw mobilności studentów, ogłosi wynik rekrutacji na podstawie listy rankingowej. Wszyscy Studenci zostaną poinformowani o wyniku rekrutacji, a zakwalifikowani studenci zostaną zgłoszeni (nominowani) do właściwej uczelni przyjmującej. Każdorazowo wyniki rekrutacji będą ogłaszane według listy rankingowej na oficjalnej stronie internetowej WSTiJO w zakładce Erasmus+ – Aktualności.
Zakwalifikowani Studenci zobowiązani są do sprawnej komunikacji z uczelnią przyjmującą oraz do systematycznej współpracy z uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+. Ich obowiązkiem jest dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych dla realizacji wyjazdu, począwszy od dokonania aplikacji on-line w uczelni przyjmującej.
Zakwalifikowani Studenci zobowiązani są do uzyskania pełnego zaliczenia i zatwierdzenia semestru/roku akademickiego poprzedzającego wyjazd na studia w ramach Programu Erasmus+. Jest to warunek realizacji wyjazdu na studia do uczelni zagranicznej.
Wypełnienie powyższych punktów jest warunkiem otrzymania drugiej transzy wsparcia indywidualnego Erasmus+ (20% kwoty dofinansowania).
Student, który nie dopełni warunków udziału w studiach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ może zostać wezwany przez Władze WSTiJO do zwrotu części lub całości kwoty wsparcia indywidualnego.
Kraje należące do danej grupy | Wyjazd na studia (€/m-c) |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 520 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy Portugalia, Włochy |
500 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja | 450 |
Każdy uczestnik Programu, w ramach wyjazdu na studia, otrzyma dofinansowanie na okres obejmujący jeden semestr studiów z uwzględnieniem okresu sesji właściwej, zgodny z harmonogramem studiów obowiązującym w uczelni przyjmującej. Datą rozpoczęcia okresu mobilności będzie pierwszy dzień, w którym student musi być obecny w uczelni przyjmującej (data rozpoczęcia zajęć / data rozpoczęcia kursu językowego zalecanego przez uczelnię przyjmującą /data rozpoczęcia orientation week). Datą zakończenia okresu mobilności będzie ostatni dzień, w którym student musi być obecny w uczelni przyjmującej (koniec właściwej sesji egzaminacyjnej).
Okres pobytu w uczelni przyjmującej musi zostać określony i zatwierdzony przez Koordynatora Programu Erasmus+ WSTiJO i zapisany w Learning Agreement oraz umowie finansowej ze Studentem. Okres pobytu musi zostać potwierdzony w Transcript of Records oraz Confirmation of Stay, które Student otrzyma od uczelni przyjmującej po zakończeniu okresu mobilności.
Jeżeli potwierdzony okres pobytu w uczelni przyjmującej będzie krótszy niż ten ustalony w umowie pierwotnej, pod warunkiem, że skrócenie tego okresu nie wpłynie negatywnie na możliwość realizacji semestru studiów w uczelni przyjmującej, wysokość dofinansowania zostanie proporcjonalnie obniżona. Jeżeli potwierdzony okres pobytu będzie dłuższy niż ten uzgodniony w umowie pierwotnej, wysokość dofinansowania nie ulegnie zmianie.W trakcie otrzymywania wsparcia indywidualnego Erasmus+, student nie może pobierać innego stypendium z funduszy Unii Europejskiej.
Dofinansowanie w ramach Programu Erasmus+ lub jego część będzie podlegać zwrotowi, jeżeli student nie będzie przestrzegać warunków umowy oraz w sposób rażący dopuści się zaniedbania obowiązków wynikających z uczestnictwa w Programie Erasmus+.
Zwrot stypendium nie będzie wymagany od studenta w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem). Aby móc zakwalifikować dany przypadek do kategorii „siła wyższa” konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody Narodowej Agencji.
Wypłata wsparcia indywidualnego nastąpi w 2 ratach:
Wyjazdy rozliczane są z dokładnością do jednego dnia (1 m-c = 30 dni), z uwzględnieniem stawki miesięcznej wsparcia indywidualnego obowiązującego w danym kraju docelowym. Wysokość wsparcia indywidualnego obliczana jest w narzędziu Mobility Tool, do którego wprowadzony jest każdy uczestnik mobilności.
Zaliczenie okresu studiów w uczelni przyjmującej wynika z porozumienia o programie studiów Learning Agreement. Program przedmiotów w uczelni przyjmującej ustalany jest przed rozpoczęciem okresu mobilności i musi zostać zaakceptowany przez trzy strony: Uczelnię wysyłająca, Studenta oraz Uczelnię przyjmującą. Zaliczenie okresu studiów w uczelni przyjmującej musi zostać udokumentowane w oryginalnym Transcript of Records – After the Mobility, podpisanym przez osobę upoważnioną w uczelni przyjmującej.
Uczelnia wysyłająca WSTiJO zastrzega sobie prawo wyznaczenia ewentualnych różnic programowych, które student będzie zobowiązany zrealizować po zakończeniu okresu mobilności – po powrocie z uczelni przyjmującej w wyznaczonym przez Władze WSTiJO terminie. Uczelnia dołoży wszelkich starań, aby ewentualne różnice programowe ograniczyć do minimum, kierując się najwyższym dobrem Studenta oraz stosując zasadę zastępowalności grupy przedmiotów. Ewentualne różnice programowe mogą pojawić się na skutek rozbieżności programu studiów w uczelni wysyłającej i uczelni przyjmującej. Do grupy przewidywanych różnic programowych należy zaliczyć: seminarium dyplomowe, język obcy (jeżeli nie jest oferowany przez uczelnię przyjmującą w danym semestrze akademickim) oraz ewentualnie inny przedmiot, którego zastąpienie okaże się niemożliwe. Każdorazowo Student zostanie poinformowany przed wyjazdem o wykazie różnic programowych i będzie posiadał pełną wiedzę na ten temat.
Student – Uczestnik Programu Erasmus+ jest świadom konieczności uzyskania pozytywnych ocen ze wszystkich przedmiotów zagranicznych ujętych w finalnej wersji Learning Agreement. W tym celu zobowiązuje się on do regularnego uczęszczania na wszystkie zajęcia zawarte w finalnej wersji Learning Agreement oraz do sumiennej i systematycznej nauki, tak, aby zapewnić sobie możliwość zaliczenia wszystkich prac okresowych oraz zdania wszystkich egzaminów wymaganych w uczelni przyjmującej w ramach finalnej wersji Learning Agreement.
Jednocześnie Student – Uczestnik Programu Erasmus+ jest w pełni świadom, że w razie nieotrzymania kompletu pozytywnych ocen, które muszą być udokumentowane w Transcript of Records przekazanym przez uczelnię przyjmującą, będzie on zobowiązany do udziału w sesji poprawkowej w uczelni przyjmującej, w celu pozytywnego zakończenia okresu mobilności zagranicznej oraz zapewnienia sobie możliwości kontynuacji studiów w uczelni macierzystej.
Ewentualny powrót na sesję poprawkową w uczelni przyjmującej odbędzie się na koszt własny Studenta. Wsparcie indywidualne z budżetu Programu Erasmus+ obejmuje wyłącznie okres zajęć programowych oraz okres sesji właściwej w uczelni przyjmującej.
*W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się ewentualność poprawienia jednego przedmiotu niezaliczonego w uczelni przyjmującej w ramach tak zwanych różnic programowych w uczelni macierzystej (bez konieczności powrotu na sesję poprawkową do uczelni przyjmującej). Przedmiot– polski odpowiednik – stanowiący podstawę takiego zaliczenia wynikać będzie z informacji zawartych w finalnej wersji Learning Agreement oraz z zestawienia Tabeli C oraz D dokumentu Transcript of Records (After the Mobility). Na podstawie takiego zaliczenia Student będzie mógł kontynuować tok studiów.
Niezaliczenie więcej niż jednego przedmiotu będzie wiązało się z udziałem w sesji poprawkowej w uczelni przyjmującej.
Uwaga: W przypadku niewywiązania się z podanych zasad uznawalności okresu studiów zrealizowanego w ramach Programu Erasmus+, Student – Uczestnik mobilności może zostać wezwany przez Władze WSTiJO do zwrotu części lub całości otrzymanego dofinansowania.
Ostateczna decyzja, co do trybu postępowania w przypadku nieuzyskania przez Studenta – Uczestnika Programu kompletu pozytywnych ocen w uczelni przyjmującej, będzie każdorazowo podejmowana przez Władze WSTiJO oraz przez uczelnianą Komisję Rekrutacyjną Programu Erasmus+ ds. Mobilności Studentów.
Koordynator Programu Erasmus+
Rafał Wróbel
e-mail:[email protected]
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych zastrzega sobie prawo do możliwości wprowadzenia merytorycznych zmian w treści powyższych zasadach. Zmiany te mogą wynikać z nowych ustaleń przekazywanych na bieżąco przez Komisję Europejską, Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Ministerstwo Nauki i Edukacji.
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
Program Erasmus+
SMP – Student Mobility for Practice
Rekrutacja Studentów – kandydatów na wyjazdy w ramach Programu ERASMUS+ odbywa się w oparciu o zasady respektujące wszelkie ogólne zasady Programu oraz ewentualne dodatkowe wymagania wynikające z decyzji podjętych przez WSTiJO. Zasady rekrutacji, oceny i selekcji studentów ubiegających się o wyjazd są zatwierdzane przez Władze Uczelni.
Każdorazowo, po zakończeniu rekrutacji, są ogłoszane jej wyniki na oficjalnej stronie internetowej WSTiJO w zakładce Erasmus+ – Aktualności.
Zakwalifikowani Studenci zobowiązani są do sprawnej komunikacji z instytucją przyjmującą oraz do systematycznej współpracy z uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+. Ich obowiązkiem jest dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych dla realizacji wyjazdu.
Zakwalifikowani studenci mają obowiązek uzyskania wszystkich zaliczeń wynikających z programu studiów w WSTiJO przed rozpoczęciem okresu mobilności lub – jeżeli nie jest to możliwe – złożenia do Rektora WSTiJO wniosku o przedłużenie terminu sesji właściwej.
Kraje należące do danej grupy | Wyjazd na praktyki (€/m-c) |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 620 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy Portugalia, Włochy | 600 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry | 550 |
Każdy uczestnik Programu, w ramach wyjazdu na praktykę, otrzyma dofinansowanie na okres maksymalnie 3 miesięcy pobytu w instytucji przyjmującej, podczas którego będzie realizował program praktyki zapisany w Learning Agreement for Traineeships. Okres pobytu przekraczający 3 miesiące będzie objęty dofinansowaniem zerowym.
Datą rozpoczęcia okresu mobilności będzie pierwszy dzień, w którym student musi być obecny w instytucji przyjmującej (pierwszy dzień pracy). Datą zakończenia będzie ostatni dzień, w którym student musi być obecny w instytucji przyjmującej (ostatni dzień pracy).
Okres pobytu w instytucji przyjmującej musi zostać określony i zatwierdzony przez Koordynatora Programu Erasmus+ WSTiJO i zapisany w Learning Agreement oraz umowie finansowej ze Studentem. Okres pobytu musi zostać potwierdzony w Traineeship Certificate, który Student otrzyma od instytucji przyjmującej po zakończeniu okresu mobilności.
Jeżeli potwierdzony okres pobytu w instytucji przyjmującej będzie krótszy niż ten ustalony w umowie pierwotnej, pod warunkiem, że skrócenie tego okresu nie wpłynie negatywnie na możliwość realizacji programu praktyki w instytucji przyjmującej, wysokość dofinansowania zostanie proporcjonalnie obniżona. Jeżeli potwierdzony okres pobytu będzie dłuższy niż ten uzgodniony w umowie pierwotnej, wysokość dofinansowania nie ulegnie zmianie.
W trakcie otrzymywania wsparcia indywidualnego Erasmus+, student nie może pobierać innego stypendium z funduszy Unii Europejskiej.
Dofinansowanie w ramach Programu Erasmus+ lub jego część będzie podlegać zwrotowi, jeżeli student nie będzie przestrzegać warunków umowy, nie zrealizuje programu praktyki lub też w sposób rażący dopuści się zaniedbania obowiązków wynikających z uczestnictwa w Programie Erasmus+
Zwrot stypendium nie będzie wymagany od studenta w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem). Aby móc zakwalifikować dany przypadek do kategorii „siła wyższa” konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody Narodowej Agencji.
Wypłata stypendium nastąpi w 2 ratach:
I rata – 80% stypendium przed wyjazdem za granicę po podpisaniu umowy finansowej;
II rata – 20% stypendium po powrocie z mobilności, po rozliczeniu się z wymaganych dokumentów oraz wypełnieniu przez studenta ankiety on-line oraz testu biegłości językowej on-line.
Wyjazdy rozliczane są z dokładnością do jednego dnia (1 m-c = 30 dni), z uwzględnieniem stawki miesięcznej wsparcia indywidualnego obowiązującego w danym kraju docelowym. Wysokość wsparcia indywidualnego obliczana jest w narzędziu Mobility Tool, do którego wprowadzony jest każdy uczestnik mobilności.
Warunkiem realizacji wyjazdu w ramach Programu Erasmus+ oraz podpisania umowy finansowej z zakwalifikowanym studentem, a w efekcie wypłacenia stypendium Erasmus+, jest opłacenie pełnego czesnego za studia w WSTiJO: za semestr poprzedzający wyjazd w ramach Programu Erasmus+ oraz za semestr, w którym jest realizowany wyjazd.
Praktyki zrealizowane w ramach Programu Erasmus+ będą uznawane na podstawie dokumentu Traineeship Certificate oraz w każdym przypadku zostaną uwzględnione w Suplemencie do dyplomu, który stanowi dokument podsumowujący zakończony tok studiów w WSTiJO.
Uczestnik programu, dla którego praktyka zagraniczna ma charakter woluntarny, otrzyma stosowną informację w Suplemencie do dyplomu, natomiast uczestnik, dla którego praktyka zagraniczna stanowi podstawę zaliczenia obowiązkowych praktyk studenckich wynikających z programu studiów w WSTiJO, otrzyma stosowną informację w Suplemencie do dyplomu oraz dokument Transcript of Records, stanowiący przekład dokumentu Traineeship Certificate i uwzględniający ocenę jakościową zrealizowanej praktyki. Charakter praktyki zagranicznej zostanie każdorazowo ustalony przed rozpoczęciem mobilności i określony w dokumencie Learning Agreement for Traineeships.
Koordynator Programu Erasmus+
Rafał Wróbel
e-mail:[email protected]
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych zastrzega sobie prawo do możliwości wprowadzenia merytorycznych zmian w treści powyższych zasadach. Zmiany te mogą wynikać z nowych ustaleń przekazywanych na bieżąco przez Komisję Europejską, Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Ministerstwo Nauki i Edukacji.
Uczelnie partnerskie na które studenci mogą składać wnioski o wyjazd:
14 cze 2023 / Testymoniale
14 cze 2023 / Testymoniale
28 lis 2023 / Aktualności
02 lis 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS
15 cze 2023 / Wspomnienia ERASMUS