ukończył studia z zakresu ekonomiki rolnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zarządzania bankiem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktoryzował się w 1995 roku, habilitację zaś uzyskał w 2006 roku, stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 2010 roku, 19 grudnia 2014 roku został profesorem tytularnym nauk ekonomicznych a cztery lata później profesorem zwyczajnym.
W pracy naukowej specjalizuje się w ekonomii, finansach oraz bankowości komercyjnej i spółdzielczej. Autor lub współautor ponad 200 publikacji, w tym 19 książek. Dotychczas wykładał m.in. bankowość (w języku polskim i angielskim), zarządzanie instytucjami kredytowymi, finanse przedsiębiorstw, zarządzanie ryzykiem, badania rynku, mikroekonomię, makroekonomię, politykę finansową, rachunkowość zarządczą itp. Był kierownikiem Studiów Podyplomowych „Zarzadzanie Bankiem Spółdzielczym” oraz Stacjonarnych Studiów Doktoranckich.
Współpracował z administracją samorządową, rządową, spółdzielczą, korporacyjną, bankami oraz Parlamentem Europejskim, był też konsultantem FAO (2010–2014). Odbył staże zagraniczne w USA, gdzie podjął współpracę na University of Arkansas w zakresie kredytowania przez banki farm oraz małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach wiejskich. Był też na stażu naukowym w Finlandii, gdzie na University of Vaasa prowadził wykłady i konsultacje dla doktorantów oraz zajmował się sprawami dotyczącymi finansowania badań i innowacji w gospodarce.
Wypromował dotychczas ośmiu doktorów a cztery kolejne przewody pod jego kierunkiem naukowym są w przygotowaniu. Był ponadto promotorem ponad 200 prac magisterskich i licencjackich, recenzentem w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, Przewodniczącym Komisji ds. Postępowania o Nadanie Tytułu Naukowego Profesora. Wychowawca kilku pokoleń studentów, przyjaciel doktorantów oraz pracowników naukowych.
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale germanistyki oraz SGPiS (obecnie SGH) – Handel Zagraniczny. Wieloletni pracownik Centrali Handlu Zagranicznego, biur podróży oraz przedstawiciel tych biur w wielu krajach europejskich. Czynny pilot i przewodnik po Warszawie oraz lektor języka niemieckiego. Założyciel Niepublicznego Policealnego Studium Turystyki, Języków Obcych i Zarządzania z uprawnieniami szkoły publicznej. Założyciel i właściciel Biura Podróży i Polowań Nowar Tour. Założyciel i Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie.
filolog germanista, tłumacz. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Ratyzbonie (Niemcy). Wykładowca języka i literatury niemieckiej na uniwersytetach Seton Hall i Montclair State University w Stanach Zjednoczonych. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się również wokół komparatystyki kulturowej, a także glottodydaktyki. Publikacje dorobku naukowego w Studiach Niemcoznawczych, Neofilologii dla Przyszłości, W Dialogu Języków i Kultur; członek rady naukowej rocznika Language and Literary Studies of Warsaw; członek Stowarzyszenia Germanistów Polskich.
filolog anglista, tłumacz i coach kompetencji językowych. Absolwentka filologii angielskiej i studiów doktoranckich w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych prawa angielskiego i europejskiego organizowanych przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z University of Cambridge Board of Continuing Education. Doktor nauk humanistycznych w zakresie glottodydaktyki. Dorobek naukowy publikowany w Przeglądzie Glottodydaktycznym, wydawnictwach pokonferencyjnych; recenzent w roczniku naukowym Language and Literary Studies of Warsaw; członek Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego; stypendystka British Council; autorka przekładów z dziedziny edukacji; tłumacz konferencyjny (symultaniczny i konsekutywny); tłumacz przysięgły języka angielskiego; członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, a także Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPiS .
absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pełnił kierownicze funkcje w różnych instytucjach związanych z turystyką i wypoczynkiem jak Wydział Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Urzędu m.st. Warszawy, Hotele MDM, Nowa Praga i Majawa oraz Foluszowy Potok w Zakopanem, Biuro Turystyki i Camping 123 Astur, Polska Federacja Campingu i Caravaningu. W latach 2004-2020 Prezes Warszawskiej Izby Turystyki i Wiceprezes Izby Turystyki RP. Organizator konferencji, zlotów i imprez turystycznych. W latach 1990-1998 kierował zapleczem hotelowo-rekreacyjnym polskich budów w Iranie, Iraku i Egipcie. Od 2011 wykładowca akademicki. Od 2018 r. pełni funkcję Wiceprezesa Związku Pracodawców Turystyki i członek Sektorowej Ramy ds. Kompetencji-Turystyka.
absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie. Doktorantka w Instytucie Anglistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Główne zainteresowania naukowe dotyczą roli i pozycji odmian językowych oraz mowy niestandardowej w ekwiwalencji międzyjęzykowej w ujęciu socjolingwistycznym w kontekście tłumaczeń audiowizualnych.
.
This department has been granted free access to the Phrase Academic Edition, an academic program
designed for universities with translation courses.