Z Warszawy do Girony

W dniach 18-25 października miałam przyjemność przebywać na Uniwersytecie w Gironie, w Katalonii, w Hiszpanii w ramach wymiany międzyuczelnianej programu Erasmus +. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, a zarazem ogromna przyjemność.

Podczas mojego pobytu, jedną z najważniejszych kwestii było prowadzenie przeze mnie zajęć dla tamtejszych Studentów w języku angielskim i po części zapoznanie ich z tematem turystyki w Polsce, jak również ogólnie przybliżenie naszego kraju.

Uniwersytet w Gironie jest położony w samym centrum miasta, na Starówce, która z kolei jest jedną z najpiękniejszych w Katalonii oraz jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Po części Uniwersytet znajduje się też w obrębie Passeig de la Muralla czyli długiego pasu muru otaczającego Stare Miasto, którego powstanie datuje się na X wiek oraz XIV i XV wiek. Jednym słowem mówiąc – lokalizacja świetna i na pewno bardzo sprzyjająca Studentom.

W porównaniu do naszej Uczelni, Uniwersytet w Gironie jest z pewnością większy, a co za tym idzie, może pochwalić się większą liczbą Studentów – nie tylko na kierunku Turystyka i Rekreacja, ale też na zupełnie innych kierunkach i wydziałach, jak np. sąsiedni Wydział Psychologii.

Tak jak wspomniałam na początku, miałam ogromną przyjemność prowadzić zajęcia z tamtejszymi Studentami. Zajęcia te dotyczyły głównie sytuacji turystyki w Polsce, najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia w naszym kraju oraz różnego rodzaju wyzwań i problemów, którym polska branża turystyczna powinna stawić czoło. Nie ukrywam, iż starałam się przedstawić nasz kraj od najlepszej strony, jak to tylko możliwe.

Okazało się, że tamtejsi Studenci nie posiadają zbyt szerokiej wiedzy o naszym kraju, ale mam nadzieję, że zachęciłam ich do wizyty wspominając nie tylko o najważniejszych i największych miastach, ale też o różnych atrakcjach naturalnych, jak i poszczególnych mniejszych miejscowościach słynnych z wielu różnych powodów.

Przy okazji mojej wizyty miałam też okazję dokładnie się przyjrzeć jak Uniwersytet i konkretnie Wydział Turystyki wygląda i jakimi dysponuje narzędziami oraz szeroko pojętą infrastrukturą, co też muszę pochwalić. Miałam także możliwość rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za program Erasmus +, z którymi wcześniej pisałam jedynie maile. Mogłam dzięki temu uzyskać jeszcze więcej informacji na temat oferowanych możliwości, programu studiów, konkretnych zajęć i przedmiotów, ale też pewnych kwestii problematycznych np. związanych z zakwaterowaniem. Jeżeli ktokolwiek na naszej Uczelni jest lub będzie zainteresowany szczegółami, to bardzo chętnie podzielę się wiedzą na ten temat.

Podczas mojej wizyty miałam też możliwość odwiedzenia różnych okolicznych miejsc, ale to już może zostawię na później, jako oddzielną, krajoznawczą historię…

Zobacz galerię zdjęć