Chorwacja – L.G.

W semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017, jako uczestniczka programu Erasmus Plus Studiowałam w Zadarze (Chorwacja). Tamtejszy Uniwersytet (www.unizd.hr) oferuje szeroka gamę kierunków, również turystyczny. Poziom nauczania jest wysoki ale nauczyciele sa bardzo pomocni. Dostępny jest również (darmowy) kurs języka chorwackiego, który dla nas (Słowian) jest bardzo prosty do nauczenia – tak wiec polecam.

W głównym budynku Uniwersytetu mieści się stołówka, otwarta także w weekendy, na której można zjeść bardzo tanie, domowe posiłki. Wybór dań jest dość szeroki. Można również skorzystać z baru fast-food (obok). Cena 3 daniowego posiłku (zupa, główne, deser) oscyluje około 6 złotych. Jest to ogromna oszczędność czasu i finansów.
Sam Zadar jest pięknym, zabytkowym miastem, przyjaznym turystom. Na starym mieście znajduje się wiele różnego rodzaju barów, pubów, kawiarni, restauracji, klubów. Nie ma natomiast międzynarodowych sieci fastfood’ów. Jedynym wyjątkiem jest McDonald, znajdujący się koło Głównego Dworca Autobusowego.

Na komunikację miejską studenci mogą wykupić kartę autobusową za 20 kun (ok.12 zł), która upoważnia ich do darmowych przejazdów przez cały rok akademicki. Działa również system Nextbike (rowery miejskie), w którym studentom (za okazaniem legitymacji) przysługuje zniżka – 150 minut darmowych DZIENNIE! (trzeba jedynie zarejestrować się w systemie chorwackim www.nextbike.hr). Na bilety komunikacji międzymiastowej studentom również przysługuje zniżka (za okazaniem legitymacji – tzw. X-card).

W Chorwacji jest wiele pięknych miejsc do zobaczenia – zabytkowe miasta, urokliwe zatoczki i wyspy, ogromna liczna Parków krajobrazowych i narodowych, w bliskiej odległości od siebie znajdują się zarówno morze z bardzo długim wybrzeżem oraz wysokie góry, tak więc widoki nie rzadko zapierają dech w piersiach. Ludzie są bardzo przyjaźni i otwarci. Warto podczas pobytu w Chorwacji zwiedzić jak najwięcej. Można w ramach oszczędności skorzystać z auto-stopu.

Organizacja ESN (Erasmus Student Network) przy Uniwersytecie zadarskim działa prężnie, organizując różnego rodzaju imprezy integracyjne, zarówno miejscowo, jak i wyjazdowe. Pomaga w załatwianiu spraw studenckich – m.in. znalezieniu mieszkania.

Mieszkanie w akademiku jest najtańsze ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego tez większość studentów mieszka w wynajmowanych mieszkaniach / domach prywatnych, których w Chorwacji jest bardzo dużo (ze względu na obłożenie w sezonie). Dzięki temu łatwo jest wynająć przyzwoite lokum w odpowiedniej cenie (moje koszty wyniosły 150 € od osoby miesięcznie za wynajęcie domku na spółkę z koleżanką, razem z opłatami)
Przydatna strona internetowa gdzie można znaleźć różne przydatne wiadomości, również wynająć mieszkanie/dom/pokój : www.njuskalo.hr. (po chorwacku)

Serdecznie polecam taki wyjazd każdemu. Można nauczyć się wielu nowych rzeczy, zawrzeć międzynarodowe znajomości, podszkolić języki, zwiedzić Chorwację ale także inne kraje bałkańskie. To było niezapomniane przeżycie.