Rowerem do skarbów Podlasia

Obrazek

Podlaskie klimaty, bujne lasy, pola nieskazitelnej zieleni i spokój wiedziony rytmem natury. To właśnie tę magiczną atmosferę, pełną tajemnic i niewyjaśnionych historii, postanowili odkrywać studenci i wykładowcy Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych. Wyprawa na dwóch kółkach, która miała miejsce 16 lipca 2023 roku, to niezapomniana przygoda, pełna wrażeń i niecodziennych doświadczeń.

Jako punkt startowy wybrano miejsce obsługi rowerzystów w Gnojnie. Uczestnicy, w składzie których byli zarówno studenci, jak i wykładowcy, z zapałem wyruszyli na trasę liczącą około 47 kilometrów, której metą był malowniczy Mielnik nad Bugiem. Podczas ekscytującej wycieczki, grupa przemierzyła takie miejscowości jak Borsuki, Serpelice, Kózki i Maćkowicze.

Serpelice – na skrzyżowaniu kultur

Następnie trasa wiodła przez Serpelice, gdzie rowerzystów czekały kolejne atrakcje. Odwiedzili drogę krzyżową Kalwarię Podlaską, miejsce pełne duchowej atmosfery i spokoju, a jej piękne, naturalne otoczenie dodawało uroku.

Kolejnym punktem był drewniany kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Prostota i elegancja tych zabytkowych obiektów zaskoczyły uczestników swoją ujmującą skromnością.

Na zakończenie wizyty w Serpelicach grupa odwiedziła Rezerwat leśny „Zabuże”. Ten skarb natury, zdominowany przez starodrzew dębowy i sosnowo-dębowy, stanowi idealne miejsce do spacerów i obcowania z naturą.

Skarby Mielnika

Mielnik, pierwszy przystanek na trasie, zachwycił uczestników nie tylko swoim malowniczym położeniem, ale i bogatym dziedzictwem kulturowym. Jego unikalność podkreślała odkrywkowa kopalnia kredy – jedyna tego typu kopalnia czynna obecnie w Polsce. To niezwykłe miejsce pracy, które jednocześnie stanowi atrakcję turystyczną, pokazując na żywo proces wydobycia kredy i opowiadając o jej zastosowaniu.

Innym ważnym punktem na mapie Mielnika okazał się Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej. Bogata ekspozycja tego miejsca pozwoliła uczestnikom na zrozumienie i docenienie dziedzictwa kulturowego i historycznego tego regionu.

Grodzisko na Górze zamkowej z XI-XII wieku, jedno z najstarszych śladów osadnictwa w Mielniku, zrobiło na uczestnikach wielkie wrażenie. Przepiękny widok, który roztacza się z góry, oraz dobrze widoczna fosa, dodają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.

Nie można również zapomnieć o zabytkowym kościele Przemienienia Pańskiego oraz Cerkwi prawosławnej Narodzenia NMP. Obie te perły architektury sakralnej, wyróżniające się swoją prostotą, elegancją i unikalną atmosferą, stanowiły niezwykłe atrakcje na trasie uczestników wycieczki.

Wycieczka rowerowa studentów i wykładowców Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych była nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale również do odkrywania uroków Podlasia i jego zabytków. Każde z odwiedzonych miejsc ma swoją unikalną historię i charakter, które warto poznać i docenić. Dzięki temu doświadczeniu, uczestnicy mogli na chwilę zanurzyć się w innym świecie, poznać bogactwo regionu i czerpać radość z aktywnego odkrywania historii. Ta wyprawa na pewno pozostanie w ich pamięci na długo, a odkryte skarby Podlasia z pewnością przyciągną ich tam jeszcze nie raz.

KLIKNIJ I ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYCIECZKI