Flag PL Flag UK

(!) Cypr - L.G.

Wyjazd na studia w ramach programu ERASMUS PLUS to świetna okazja do podróżowania, poznania nowych ludzi i nauki języka.

Cały program jest dobrze zorganizowany. Miejsca w których przyjdzie Wam mieszkać i studiować są zazwyczaj pełne takich studentów ja Wy, dlatego też łatwo jest znaleźć pomocną dłoń, a w dłuższym dystansie nawet przyjaciół.
Bardzo często uczelnie do których wyjeżdżają studenci w ramach tego programu mają swoje profile w mediach społecznościowych, gdzie można zasięgnąć bliższych informacji na temat programu nauczania, warunków mieszkaniowych (w tym cen, możliwości znalezienia mieszkania itp.), atrakcji różnego rodzaju- w tym turystycznych czy kulturalno – rozrywkowych.

Na Cypr, gdzie spędziłam 4 miesiące w semestrze letnim 2015/16, poleciałam Wizz Air’em. Samolot to jedyna forma komunikacji pomiędzy cypryjską stroną wyspy, a resztą świata. Odpowiednio wcześniej kupiony bilet kosztował 200 zł razem z bagażem. Shutlle bus firmy „Kapnos” dowozi pasażerów do każdego miasta na Cyprze (pd). Bilet w jedną stronę kosztuje 8 €.
https://www.kapnosairportshuttle.com/

Cypr to wspaniałe miejsce do podróżowania i zwiedzania.

LG Cypr (11)Ma długą i bogata historię, wspaniałe zabytki, piękną , śródziemnomorska florę, rozległe góry Trodoos w centrum wyspy, gdzie można znaleźć wiele ciekawych atrakcji – jak piesze szlaki, urokliwe górskie miasteczka, zabytkowe kościoły bizantyjskie i monastyry , których część wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, piękne widoki… Na Górze Olimp (1952 m n.p.m.) istnieje nawet centrum sportów zimowych i wyciągi narciarskie, ponieważ w okresie zimowym , ze względu na wysokość, leży tu śnieg.
Cypr posiada bardzo zróżnicowane wybrzeże, można tu znaleźć wiele pięknych piaszczystych plaż (najwięcej w Aya Napa) jak i skaliste urwiska (np. Cavo Greco)

Politycznie Cypr, od 1974 roku, podzielony jest na 2 części:
Republikę Cypryjską , która zajmuje 63,73 % powierzchni ogólnej z liczba ludności 1 165 166 , która od 2004 roku należy do Unii Europejskiej oraz Turecką Republikę Cypru Północnego, która zajmuje 36,27 % , z liczbą ludności 313 626, która na arenie międzynarodowej nie została do tej pory uznana za suwerenne państwo.

LG Cypr (9)Oba państwa dzieli zdemilitaryzowana strefa buforowa zwana „zieloną linią”, strzeżona przez wojska ONZ.
Przekraczanie granicy z Cyprem Północnym (nazwa skrócona), która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej, jest możliwe w kilku punktach w kraju, jedno z takich przejść znajduje się w Nikozji (stolicy).

Południowi Cypryjczycy nie kryją niechęci do mieszkańców północnej części wyspy. Niewybaczalnym faux pas jest nazwanie Cypru Północnego „Turecką częścią” – zamiast tego najlepiej jest użyć określenia: „okupowana”. To samo dotyczy zamówienia w kawiarni KAWY PO TURECKU. Należy używać nazwy „kawa po cypryjsku (Cypriot coffee) a w ostateczności kawa po grecku (Greek coffe) – wszystkie 3 nazwy odnoszą się do tego samego rodzaju kawy (najpopularniejszego na wyspie) parzonej w tygielku w gorącym piasku.

Sytuacja polityczna na wyspie zupełnie nie ma wpływu na bezpieczeństwo podczas pobytu.

Warto odwiedzić „turecką” stronę wyspy, tam również znajdują się ciekawe zabytki, urokliwe miejsca, piaszczyste plaże… niestety przemieszczanie się po tej części wyspy nie jest takie łatwe. Chcąc zwiedzić jej całość lub chociaż większą część najlepiej jest wynająć samochód. Można to zrobić po południowej stronie i przejechać przez przejście graniczne (ale nie każda wypożyczalnia się na to zgadza). Nie ma natomiast problemu ze znalezieniem noclegu. (znacznie tańszego niż po południowej stronie).

Komunikacja miejska i międzymiastowa jest tu prywatna i prawdopodobnie mało stabilna, szczególnie poza sezonem.
Z „tureckiej” części Nikozji jeżdżą busiki do pobliskiej Kyrenii (20 km), co 20-30 minut. (WAŻNE!) Żeby móc zapłacić za przejazd (gotówką) trzeba najpierw wymienić walutę na LIRY w najbliższym banku.
W „tureckiej” części Nikozji (stolica) znaleźć możemy mnóstwo straganów z podróbkami markowej odzieży, głównie sportowej. Jej przenoszenie przez granicę na część południową jest zabronione, a strażnicy celni sprawdzają bagaże więc ostrożnie…

Klimat

Na Cyprze przez większość roku (w tzw. długim sezonie letnim - od kwietnia do listopada) jest naprawdę gorąco, natomiast w zimie, szczególnie w nocy, temperatura potrafi spadać do 0 st, a że większość mieszkań nie posiada ogrzewania dlatego ważne jest aby w miesiącach zimowych być przygotowanym na nocne chłody - niezbędna jest ciepła piżama (ja nawet miałam śpiwór, chociaż przyjechałam dopiero w połowie lutego).

Życie towarzyskie

LG Cypr (10)Organizacja ESN (Erasmus Students Network) dba o to, żeby studenci się nie nudzili i integrowali. Organizowane są wycieczki (plażowanie, zwiedzanie,…) , imprezy, spotkania tematyczne, konkursy itp. (karaoke, wspólne posiłki gdzie każdy uczestnik zobowiązany jest przynieść potrawy charakterystyczne dla jego kraju, wzajemna nauka języków, quizy muzyczne, historyczne, geograficzne, wolontaryjne wizyty np. w schroniskach dla psów…)

Życie nocne oczywiście kwitnie, szczególnie w okolicach starego miasta. Nie brakuje pubów i klubów z rożną muzyką.
Cypr jest bardzo bezpiecznym miejscem, szczególnie w czasie trwania roku akademickiego , kiedy nie ma jeszcze tak wielu turystów. Ludzie tu mieszkający wiodą spokojne i raczej leniwe (klimat) życie.
Handel odbywa podobnie jak w Polsce. Supermarkety otwarte sa do późna (21-22) ,mniejsze sklepy zamykane są wcześniej, a w środy pracują jedynie do 14:00 (tzw. mała niedziela). Funkcjonują również sklepy całodobowe, gdzie praktycznie można kupić wszystko (mydło i powidło)

Komunikacja miejska to słaby punkt Cypryjskiej turystyki. Cypryjczycy wszędzie poruszają się własnymi samochodami, a zamożni turyści – głównie z Wielkiej Brytanii i Rosji wynajętymi samochodami. Autobusy jeżdżą rzadko, liczba połączeń jest niewystarczająca, a bilety drogie (1,5 €).
Na szczęście bilety miesięczne dla studentów (do 26 roku życia), legitymujących się Międzynarodową Legitymacją Studenta ISIC, kosztują 20 €.
http://www.cyprusbybus.com/
Autobusy międzymiastowe z kolei jeżdżą kilka razy dziennie do miast: Larnaka (45 km – bilet w jedna stronę 4€, powrotny -7 €) , Limassol (80 km – 5/9 €) , Pafos (150 km – 7/13 €), Ayia Napa (80 km – 5/9 €).
http://www.cyprusbybus.com/busfares.aspx
Poza sezonem (do końca kwietnia) autobusy międzymiastowe jeżdżą rzadziej, a co najważniejsze – ostatnie kursy odbywają się znacznie wcześniej niż w sezonie. Np. ostatni kurs autobusy z Ayia Napa (piękne plaże) do Nikozji odbywa się o 16:30 i czasami brakuje w nim miejsc. (poza sezonem – po 21)
Dojazd z Nikozji w góry Trodoos odbywa się autobusami linii 400-408, niestety trudno jest znaleźć w internecie rozkład jazdy tych autobusów. Można je zdobyć jedynie osobiście - w informacji na Placu Solomos.
W zależności od tego w jaki rejon Gór chcemy dotrzeć, można wybrać również dojazd z Limassol (pd) lub Pafos (zachód).

Zakwaterowanie
Mieszkanie trzeba wynająć samodzielnie lub do spółki z innymi studentami. Pomocne w tym mogą być następujące strony:
https://erasmusu.com/en/erasmus-nicosia/student-housing
https://www.facebook.com/ErasmusNicosiaFlats/
https://www.facebook.com/Nicosia-Erasmus-Student-Accommodation-831369533583619/
https://en.spitogatos.gr/search/results/student-residential/rent/r4801/m4801m/propertyType_apartment
https://www.facebook.com/Erasmus-Student-Network-Nicosia-1168913403199911/
http://www.nicosiarentflat.com/
http://nicosia4rent.com/
 
LG Cypr (12)Można też zasięgnąć informacji w dziekanacie szkoły czy u innych studentów, często na tablicach ogłoszeń pojawiają się informacje.
Wynajęcie mieszkania jest stosunkowo drogie, im bliżej szkoły (bliżej Starego miasta) – tym drożej.
Ja na pierwszy tydzień wynajęłam pokój przez portal www.airbnb.pl , a następnie szukałam już na miejscu zakwaterowania na stałe. Moje koszty wynosiły (razem z opłatami) 220 € miesięcznie, ale inni studenci mieszkający po 2 osoby w pokoju płaciły ~100 € miesięcznie.
College of Tourism and Hotel Management posiada akademik (za moich czasów go nie posiadał). Zakwaterowanie w akademiku jest dużo tańsze ale o niższym standardzie. (informacja na stronie szkoły)
Ponieważ na Cyprze jest generalnie drogo, przyznane stypendium może nie wystarczyć na pokrycie tamtejszych wydatków. ważne jest aby mieć zapewnioną pomoc rodziny lub własne oszczędności. Można też z łatwością znaleźć na miejscu pracę w gastronomii.

COLLEGE OF TOURISM AND HOTEL MANAGEMENT
https://www.cothm.ac.cy/
Szkoła ma bardzo podobny profil do naszej WSTiJO, dlatego łatwo jest ułożyć program nauczania , który pokrywa przedmioty polskie.
Wszystkie zajęcia prowadzone sa w języku angielskim. Zajęcia odbywają się w blokach 3 godzinnych i często pomiędzy kolejnymi blokami występują przerwy (3 godzinne). Ja np. w przerwach pomiędzy zajęciami zwiedzałam okoliczne muzea lub spędzałam czas w okolicznych kawiarniach i knajpkach.
Poziom wykładów jest wysoki, nauczyciele są bardzo pomocni .
Na ocenę końcową wpływ mają: uczestnictwo w zajęciach , pisemne egzaminy połówkowe oraz pisemne egzaminy końcowe. Część nauczycieli wymaga wykonania pracy zaliczeniowej z przedmiotu.
Ja osobiście wyniosłam bardzo wiele z COTHM. Największą zaletą były postępy w nauce języka angielskiego .
Zaletą szkoły jest również jej położenie na Starówce. Dzięki temu dojazd do szkoły jest bardzo dobry, ponieważ znajduje się kilkaset metrów od głównej pętli autobusowej miasta (Solomos Square), gdzie dojeżdżają prawie wszystkie autobusy. W związku z lokalizacją łatwo dostępne są również wszystkie atrakcje , które skoncentrowane są na Starym mieście (muzea, galerie, puby, restauracje).
Szkoła mieści się w typowej kilkupiętrowej, odremontowanej kamienicy. Posiada sale różnej wielkości, wyposażone w urządzenia multimedialne oraz klimatyzację, bibliotekę i sale komputerową. W szkole dostępne jest wifi.

Osobiście jestem bardzo zadowolona z pobytu na Cyprze w ramach Programu Erasmus Plus. Dało mi to możliwość podróżowania, poznania innej kultury i historii, nauki języka ale przede wszystkim edukacji.