Flag PL Flag UK

Grecja - Aleksandra Kaczyńska

Praktyki w ramach programu Erasmus odbyłam w hotelu Blue Lagoon Village na wyspie Kos. Pracę rozpoczęłam w czerwcu i zakończyłam pod koniec października. Pobyt tam nauczył mnie wielu rzeczy.

Najważniejszą z nich jest łatwość w komunikowaniu się w języku angielskim. Języka uczę się od kilkunastu lat, mimo to miałam problem aby płynnie rozmawiać. Będąc na praktykach język angielski był jedynym w którym mogłam się porozumieć. Na początku miałam tzw. barierę językową, jednak po kilku dniach wyzbyłam się jej całkowicie. Po dłuższym czasie, byłam tak przyzwyczajona do rozmawiania po angielsku, że nawet rozmawiając z rodziną zdarzało mi się czasem mówić do nich w języku angielskim.

Pracowałam w dziale guest relations, do moich obowiązków należało m.in.: sporządzanie codziennej listy gości VIP, prowadzenie rezerwacji do restauracji, hosting w restauracjach, pomoc w przygotowaniu wesel czy przyjmowanie skarg i zażaleń gości. Mając więc stały kontakt z gośćmi czasem trzeba było dostosować się do nich, innym razem być asertywnym i odmówić. Wszystko zależy od sytuacji i osoby z którą w danej chwili mamy do czynienia. Wszystkie te sytuacje nauczyły mnie elastyczności i tolerancyjności.

Abstrahując jednak od pracy, czas wolny to  czas należący tylko do nas. Jest mnóstwo rzeczy które można robić mając dzień wolny czy typowo grecką sjestę w ciągu dnia. Ja osobiście starałam się robić rzeczy, których nie mam w zwyczaju robić na co dzień. W dni wolne przeważnie zwiedzałam inne zakątki wyspy.  Życie towarzyskie zaczynało się dopiero po północy. Spotkania ze znajomymi to świetna okazja do poznania wielu kultur, gdyż są to osoby różnego pochodzenia.

Niezmiernie się cieszę, że miałam okazję uczestniczyć w praktykach w ramach programu Erasmus. Była to dla mnie ogromna przygoda, możliwość poznania greckiej kultury i wspaniałych ludzi. Czas poza pracą był niemal jak wspaniałe greckie wakacje. Gdybym miała takową okazję bardzo chętnie jeszcze raz wyjechałabym na tego typu praktyki. Jest to ogromna lekcja życia, ale także cudownie spędzony czas.