Flag PL Flag UK

Klub Podróżników WSTiJO – „Dawno temu na Bali”.

Drodzy studenci, z przyjemnością informujemy, że pierwsze spotkanie w ramach Klubu Podróżników WSTiJO odbędzie się w środę 15.06 o o godzinie 12:00 w formie spotkania online. Naszymi gośćmi będą podróżnicy Kris i Arshi, którzy połączą się z nami z malowniczej wyspy Bali!

Dawno temu kiedy, wylądowałam pierwszy raz na Bali, daleko w sercu Indonezji nazwanym „wyspą Bogów” nie sądziłam ze wkroczę w tak magiczny świat. Czekało na mnie mnóstwo niespodzianek i tematów mi nieznanych: oprócz buddyjskich świątyń, małp biegających po ulicach, tajników ayurwedy i oszałamiających krajobrazów kipiących soczystą zielenią spotkałam się ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Krisem, który od kilkunastu lat jest obywatelem tej tajemniczej Wyspy.

Kris jest fotografem i nurkiem, od lat prowadzi swoją szkołę zdobywania podwodnych głębin  Pacyfiku i jest facetem, który pływał w swoim życiu nie raz ze stadem kilkudziesięciu rekinów, jako jedyny homosapiens.

Jego historie i spotkanie z podwodnym światem zrobiły na mnie wrażenie, mimo że pod wodą byłam na rafach w Egipcie, Meksyku czy Australii – tu jednak dzięki pasji Krisa było inaczej – jak? O tym chciałabym żebyście posłuchali :-D .

Tak samo jak i o opowieściach z wyspy zastrzeżonych dla autochtonów, a opowiedzianych przez Arshi – dziś żonę Krisa.

Arshi to kobieta, która zdradziła mi tajniki lokalnych tradycji zastrzeżone dla lokalnych mieszkańców, ale zgodziła się opowiedzieć tej egzotyce też i Wam!

Część tematów była mi znana – w dobie Internetu, wirtualnie przemieszczamy się wszędzie i zdobywamy wiedzę z Oxfordu bez wychodzenia z domu. Wiedziałam, że na Bali mogę zobaczyć znaki przed świątyniami, które zabraniają kobietom możliwość wstępu w przypadku menstruacji, ponieważ są one uważane za duchowo nieczyste, ale nie miałam pojęcia co robią przez 3 czy nawet 6 miesięcy z ciałami zmarłych zanim zajmą się ich pochówkiem. Arshi opowiadała o wszystkim o rytuałach przy narodzinach dzieci, o ulubionych lokalnych przysmakach z bananów czy owoców morza,  i o balijskim ślubie, którym bardzo wystraszyła Krisa, który jej się po latach oświadczył choć sam nie wiedział, że tradycyjnie  ślub i wesele potrwają na Bali wedle tradycji od 2 do 4 tygodniJ

O tym i innych tajemnicach zielonej wyspy na Pacyfiku, chcielibyśmy Wam opowiedzieć, zapraszając Krisa i Arshi na nasze spotkanie.

Zapraszam serdecznie,
Joanna Sikorska

Bali JS Kris Arshi