Flag PL Flag UK

Studencka relacja w zajęć terenowych 01.06.

Dnia 1 czerwca 2021r. studenci pierwszego roku studiów dziennych WSTiJO na kierunku Turystyka i Rekreacja wybrali się w ramach zajęc terenowych z przedmiotu Historia architektury i sztuki oraz Żywienie człowieka na wycieczkę pod przewodnictwem Pani doktor Beaty Wysokińskiej. Pani doktor wykłada oba przedmioty na naszej uczelni. Celem wycieczki było zapoznanie studentów z przedmiotami w terenie, realnym środowisku, w którym być może wielu obecnych studentów turystyki odnajdzie się w przyszłości jako np. przewodnicy, piloci grup turystycznych.

Zajęcia były jednocześnie pierwszą taką dłuższą okazją aby nasza grupa studentów mogła zobaczyć się w tzw. realu. Niestety pandemia uniemożliwiła nam wcześniejszy kontakt osobisty, gdyż wszystko w dobie koronawirusa odbywa się on-line.

Planowana trasa spaceru wiodła przez całe Krakowskie Przedmieście oraz warszawską Starówkę. O godzinie 10 rano spotkaliśmy się pod pomnikiem Kopernika skąd miała rozpocząć się nasza "przygoda” jako przyszłych być może przewodników. Koleżanki i koledzy mieli rozdysponowane przez naszą Panią wykładowczynię tematy do omówienia, zabytki oraz atrakcyjne turystycznie miejsca do zobaczenia ale także miejsca gdzie można spróbować kulinarnych smaków Warszawy.

Pierwszym omówionym punktem przez studentów był Pałac Staszica oraz pomnik Kopernika, a także ogólny rys historyczny o Krakowskim Przedmieściu i wydarzeniach z nim związanych. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Kopernik w Warszawie siedzi ponieważ jest gościem, a w Toruniu stoi bo jest gospodarzem. Następnie wysłuchaliśmy informacji o Kościele Św. Krzyża, w którym to znajduje się m.in. serce Fryderyka Chopina oraz noblisty Władysława Reymonta. Poznaliśmy kilka faktów o barokowym pałacu Czapskich - obecnej siedziby Akademii Sztuk Pięknych. Podziwialiśmy zabytkowa bramę główną Uniwersytetu Warszawskiego w stylu neobarokowym. Omówiliśmy pałace należące obecnie do Uniwersytetu Warszawskiegom.in. Pałac Uruskich-Czetwertyńskich czy Tyszkiewiczów-Potockich. Kościół Sióstr Wizytek wraz klasztorem był następnym punktem naszej trasy. Mijaliśmy także Dom Bez Kantów z zachowanymi śladami kul z okresu II wojny światowej, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa. Poznaliśmy historię dwóch hoteli w stylu neorenesansowym, Europejskiego oraz Bristol, a także mijaliśmy Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca zwanym Kościołem Karmelitów, rokokową kamienice Aleksandra Johna z siedzibą Pen Clubu i ruchomymi schodami, podziwialiśmy i słuchaliśmy o kolumnie Zygmunta III Wazy oraz o Zamku Królewskim i obrazach Rembrandta, które w nim się znajdują. Na ostatnim odcinku naszej trasy omawialiśmy m.in. Muzeum Warszawy prezentującym zbiory związane z historią naszego miasta oraz widzieliśmy Pomnik Syrenki jak również Kościół pw. Św. Kazimierza Królewicza na Rynku Nowego Miasta.

Nasze zajęcia były bardzo udana pod względem merytorycznym, ciekawym ale także przebiegały w miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się dużo nowych informacji o Warszawie, która jak się okazuje skrywa wiele tajemnic i nieznanych dla wszystkich faktów historycznych jak np. jakie rodziny zamieszkiwały pałace na Krakowskim Przedmieściu, Czapskich, Potockich itd., jaki styl architektoniczny reprezentują budynki na Krakowskim Przedmieściu, widzieliśmy budowle barokowe jak Pałac Wesslów, klasycystyczne np. Pałac Prezydencki, a także wspaniałe Kościoły m.in. Św. Anny oraz liczne pomniki jak Kopernika, Poniatowskiego, które jak się dowiedzieliśmy mają tego samego architekta Bertela Thorvaldsena, widzieliśmy też pomniki Bolesława Prusa czy ks. Twardowskiego. Przenieśliśmy się także na chwile do świata książki oglądając miejsce gdzie miał mieścić się sklep Wokulskiego bohatera Lalki B. Prusa obecnie Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa.

Niespodzianką przygotowaną przez Panią doktor Wysokińską było pokazanie nam miejsca, w którym urodziła się nasza polska noblistka Maria Curie Skłodowska.

Zajęcia przebiegały bardzo dynamicznie, w końcowym etapie każdy z nas opowiadał o ciekawym miejscu na kulinarnej mapie warszawskiej Starówki, specjałach danej restauracji, baru, kawiarni - itd.

Poznaliśmy restauracje Zapiecek, historyczną U Fukiera, Bazyliszka i inne, bo przecież turysta nie tylko żyje wiedzą ale musi też "dobrze zjeść", aby był zadowolony. Po zakończeniu naszej trasy po godzinie 14 mieliśmy czas wolny, następnie pożegnaliśmy się i wróciliśmy do domów.

Podsumowując nie tylko dopisała nam pogoda, humory i ogrom wiedzy jaką dostarczyły nam zajęcia w terenie, ale chyba przede wszystkim dała szansę każdemu studentowi aby złapać "bakcyla" do bycia przewodnikiem z "prawdziwego zdarzenia". Mieliśmy szansę naprawdę spróbować tego co być może będzie naszą przyszłą pasją ale też drogą zawodową. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak fajnym i inspirującym wydarzeniu.

Mariusz Parys TiR rok I SEM II.