Flag PL Flag UK

Sztokholm Express - Relacja

Relacja z wycieczki "Sztokholm Express" autorstwa dr A. Karwackiego i mgr W. Mońko.

„Sztokholm Express” to oferta wycieczkowa Polferries’u , która stała się celem naszej szkolnej wycieczki studentów , pracowników i rodziców i przyjaciół.

Pozytywnym Duchem(pomysłodawcą) i organizatorem wycieczki była Nasza Pani Dyrektor mgr Wiesława Mońko. Brawo Wiesiu, !Biję Ci prawo, za całokształt tego even’tu i chcę dodać, że dalej będę uczestniczył w takich wydarzeniach.

Impreza była naprawdę szybka . Ruszyliśmy z pod siedziby uczelni WSTiJO AL. Prymasa Tysiąclecia 38 A autokarem do Gdańska. Tu w ramach próby wyłomu z programu chcieliśmy dotrzeć do Starego miasta Gdańska ale ze względu na sztywny program i odległość jaką wszyscy musieliśmy pokonać na piechotę dotarliśmy tylko do Arsenału i Bazyliki św. Marii i biegiem do autokaru pod muzeum Solidarności. Stąd na gdańską przystań promową do Sztokholmu . Ta była niedaleko ale się lekko spóźniliśmy. I tak zaczęła się nasza zasadnicza część exspress’owej wycieczki 22-24.03.2019 od 10.00 w piątek do 19.00 w niedzielę.

Płynęliśmy promem M/F Nova Star do portu Nynashamn. Morze było spokojne więc nie było „sensacji morskich” za to program pobytu na promie zawierał wiele atrakcji wypoczynku , rozrywki ,wspólnej integracji i wrażeń w obie strony tej podróży. Sobotnia wycieczka po Sztokholmie to był objazd autokarowy ale połączony z zobaczeniem i odwiedzeniem kultowych miejsc tego miasta:

  • punkt widokowy Fjallgaten , skąd rozciągał się wspaniały widok na centralną część miasta,
  • przejazd Soder Malastrnd nad jezioro Malaren ,
  • po drodze poznajemy stary Browar Monachijski a także znajdujący się w sąsiedztwie dom Alfreda Nobla,
  • pokonujemy Vestrbron najdłuższy most Sztokholmu i jedziemy na kolejną wyspę Kungsholmen,
  • przejechaliśmy przez Normalm gdzie atrakcją był wspaniały XIX wieczny dworzec kolejowy,
  • następny przystanek odwiedzamy plac i Pałac królów szwedzkich oraz Katedrę koronacyjna Storkyrka
  • stąd przechodzimy do Filharmonii sztokholmskiej najważniejszego obiektu Nagrody Noblowskiej,
  • i dalej zwiedzamy uliczki Starego Miasta z jej atrakcjami .

Biorąc pod uwagę odległość z Nynashamn do Sztokholmu 100 km i z powrotem to tylko dzięki pilotce Pani Krystynie i Panu Radkowi naszemu kierowcy mogliśmy nasycić się widokami i zgromadzić wrażenia z cudnie położonego i ciekawego urbanistycznie miasta.

A na koniec , już wracając do Gdańska i Warszawy nasza wycieczkowa ekipa w sumie czterdzieści osób w większości studentów WSTIJO ale jak wspomniałem również i pracowników naszej szkoły oraz grupa rodziców, poddawała pomysły na cele i kierunki takich wspólnych wypadów turystycznych.

To doświadczenie pokazało, że warto z takich ofert korzystać bo jest w nich dużo pozytywnych aspektów nawet masowej turystyki.
dr Adam Karwacki, mgr Wiesława Mońko - WSTiJO w Warszawie.