I rok TiR w Królikarni

Studenci WSTiJO - I roku na kierunku Turystyka i Rekreacja w ramach ćwiczeń przedmiotu Historia Architektury i Sztuki oraz Ekologii w dniu 14.03.19 odwiedzili Królikarnię / Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie. Pałac znajduje się przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie na skarpie wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.

Wcześniej na terenie Królikarni znajdowały się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położony na zboczu wąwozu budynek kuchni, dla którego inspiracją był rzymski grobowiec Cecylii Metelli. Obiekt został zaprojektowany przez architekta Dominika Merliniego,

Wokół Królikarni rozciąga się park o tej samej nazwie. Wśród drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźb. Prezentowane są tu wybrane prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Rzeźby pojawiają się w parku od miesiąca kwietnia.

Studenci obejrzeli wystawę p.t. Pomnik Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018r.
Na wystawie w Muzeum Rzeźby przedstawiono projekty pomników, biografie ponad dwudziestu monumentów począwszy od powstania projektu do użytkowania aż po rozgrywające się spory w związku ze zmianami granic i porządków politycznych.

Studenci wyrazili chęć odwiedzenia Parku w maju, kiedy to będą wystawione rzeźby.
mgr Wiesława Mońko