Flag PL Flag UK

II rok TiR w Hotelu REGENT

Dnia 05.03.2019 r. w ramach zajęć wyposażenie przedsiębiorstwa hotelarskiego wraz z mgr Andrzejem Szymańskim wybraliśmy się do hotelu Regent w Warszawie (dawniej Hajat).

Na miejscu zostaliśmy powitani poczęstunkiem w formie słodkości, kawy, herbaty i wody przez Panią dyrektor hotelu i Panią zajmującą się między innymi praktykami organizowanymi w hotelu .Pani dyrektor w skróconej wersji opowiedziała nam historię hotelu. Został on wybudowany w 2002r. Był budowany od razu z myślą że będzie to hotel 5*.

Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i ruszyliśmy na zwiedzanie hotelu. Zaczęliśmy od siłowni i spa gdzie dowiedzieliśmy się, że wszystkie atrakcje w klubie są dostępne dla wszystkich gości hotelu. Mało tego gościa mają do dyspozycji osobistego trenera. Następnie pojechaliśmy winda do pralni z której udaliśmy się głównej restauracji o nazwie Veinti Tre. W tej restauracji mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda otwarta kuchnia i lodówki na wino. Dowiedzieliśmy się, że każda lodówka posiada inną temperaturę, a wino umieszczone jest pod ustalonym kątem. Wszystko po to aby gość mógł rozkoszować się wybrany winem. Hotel jako jedyny w Warszawie ma piec opalany drewnem. Następnie korytarzami pracowniczymi udaliśmy się do foyer sali balowej gdzie Pani opowiedziała nam o tym jakie imprezy bądź wystawy są W niej organizowane. Salę tą można podzielić w zależności od potrzeb gościa. Obsługa hotelu stara się ją przygotować wedle życzenia gościa. W sali tej były organizowane wystawy samochodów, lodowisko, a także co roku są W niej organizowane dni Narodowe. W Hotelu znajdują się też dwie kuchnie(restauracyjna i bankietowa), mała pralnia gdzie gość może oddać swoje ubrania do odświeżenia jak i są tam prane uniformy pracowników.

Hotel jest w posiadaniu sali konferencyjnej, która może być wykorzystywana do organizacji kursów gotowania, a także różnego rodzaju imprez. Aby zadbać o wygodę gości sala jest dźwiękoszczelna i posiada drugie wyjście.

Hotel ma do dyspozycji 6 pięter dla gości, z których 5 i 6 piętro jest przeznaczone dla gości VIP. Na 5 piętrze znajduje się Executive Club, gdzie goście VIP mogą się spotkać i zrelaksować, a wieczorem skorzystać ze specjalnego koktajl baru. Klub posiada recepcję dla niepełnosprawnych aby także i oni mogli korzystać z luksusów hotelu i nie czuć dyskomfortu. Hotel stara się przystosować pokoje do potrzeb gości. W każdym pokoju jest regulacja temperatury, drzwi posiadają zasuwkę i wizjer, a kartki wywieszone na drzwiach zostały zastąpione przyciskami. Każdy pokój posiada także minibar, w którym znajdują się produkty płatne oraz te wliczone w cenę. Hotel jako jeden z nielicznych hoteli posiada własną pasiekę. Jest ona umiejscowiona na 6 piętrze hotelu dlatego miód przez nich wytwarzany jest najwyższej jakości.

Na zakończenie naszego spotkania podziękowaliśmy Paniom za ich poświęcony czas oraz za ciekawą wycieczkę po hotelu

Katarzyna Kochnio i Karolina Górecka II rok TiR stacjonarne