HAISZ 07.03.2019 - Muzeum Narodowe

W dniu 7.03.19 studenci odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie z wykładowcą mgr Wiesławą Mońko.

Modernistyczny gmach muzeum powstał w latach 1927-1938.
Muzeum gromadzi zbiory sztuki starożytnej, greckiej.

Rozpoczęliśmy zwiedzanie od galerii Egipskiej i Faras. W 1991 do 1964 polscy archeolodzy prowadzili wykopaliska w Faras. Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje zabytki sztuki i kultury nubijskiej okresu chrześcijańskiego. Nie wszystkie postacie namalowane na ścianach faraskiej katedry zachowały się w całości .
W Faras archeolodzy znaleźli także przedmioty codziennego użytku, ceramikę dekoracje katedr. Część tych przedmiotów znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W dalszej kolejności studenci obejrzeli obiekty z okresu późnego średniowiecza /XIV-XVIw./ w Galerii Sztuki Średniowiecza. Obiekty pochodzą z różnych regionów Polski oraz z zachodu Europy. Są to m.in. ołtarze skrzydłowe, rzeźby drewniane i kamienne, ołtarzyki.

Największym zainteresowaniem wśród studentów cieszyła się Galeria Sztuki XIX Wieku w tym obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Ferdynanda Ruszczyca, Stanisława Wyspiańskiego.

Na zakończenie zwiedzania muzeum studenci odwiedzili Galerię Wzornictwa Polskiego.
W Galerii można było obejrzeć gablotę z porcelaną, przyjrzeć się nietypowym mebelkom, sprzętowi domowemu, zabawkom. Zaskakiwały wzory i kształty, motywy, techniki wykonania.