Flag PL Flag UK

Zaproszenie na wernisaż wystawy SPRAWIEDLIWI SĄ WŚRÓD NAS

11.06.2016 zapraszamy na wydarzenie kulturalne towarzyszące konferencji "Tłumacze i tłumaczenia w zglobalizowanym świecie II" - Uroczyste otwarcie wystawy prac Zbigniewa Dobkowskiego SPRAWIEDLIWI SĄ WŚRÓD NAS – RIGHTEOUS AMONG US / 2016 poświęconej Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Serdecznie zapraszamy na wystawę kolaży opracowanych przez Zbigniewa Dobkowskiego na podstawie zachowanych zdjęć Bohaterów, dokumentów oraz obrazów z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Tytuł  Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest nadawany przez Państwo Israel Obywatelom różnych krajów (obecnie 52 kraje na świecie i ponad 26 000 Sprawiedliwych) na wniosek Ratowanego Żyda i Ratującego. Specjalna komisja decyduje o przyznaniu tego zaszczytnego wyróżnienia o ile Osoba ratująca bezinteresownie udzielała pomocy Ratowanemu niezależnie od czasu i form tej pomocy. Tylko Obywatele Polski, Rosji i dawnej Jugosławii za pomoc udzielaną Żydom karani byli śmiercią zadawaną bez wyroku w miejscu gdzie Niemcy zatrzymali Tych co Ukrywali oraz Ukrywanych.

Zbigniew Dobkowski od wielu lat zajmuje się zagadnieniem Holocaustu, prawie dwa lata trwała praca nad opracowaniem na chwilę obecną 442 kolaży Sprawiedliwych, która obejmuje ponad 1000 Sprawiedliwych z każdego zakątka ziemi od USA po Vietnam i od Norwegii po Chile.

Autor wystawy zgromadził ponad 50 000 zdjęć, a mimo to brakuje mu wizerunków niektórych Sprawiedliwych. W przyszłości autor planuje multimedialną wystawę w każdej ze stolic Europy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych oraz zobaczenia Aniołów cywilizacji ludzkiej.

Notka o autorze:
Zbigniew Dobkowski  D.D.S lekarz stomatolog,Syn i wnuk Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Dokumentalista, historyk, twórca filmów m.in z Janem Karskim, Laureat I Światowego Konkursu Literackiego Im.Davida Ben Guriona

https://www.youtube.com/watch?v=-TP1vqAdUi8

https://www.facebook.com/groups/703727626429888/permalink/729929807143003/

Uroczyste otwarcie wystawy o godzinie 9:00 w Auli 003

Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje - tel.: 518 098 756

PROGRAM KONFERENCJI

wystawa Sprawiedliwi copy2