HAISZ/Ekologia 04.04.2018

W dniu 14.04.18 studenci I ROKU NST na kierunku Turystyka i Rekreacja odbyli ćwiczenia z przedmiotu Historia Architektury i Sztuki oraz Ekologii w Ogrodzie Botanicznym i Parku Ujazdowskim.

Mimo otwarcia ogrodu w soboty od 10-ej władze Ogrodu Botanicznego otworzyli go dla naszych studentów już o godz. 9.00. Prowadząca ćwiczenia mgr Wiesława Mońko opowiedziała studentom historię Obserwatorium Astronomicznego, Ogrodu Botanicznego i Parku Ujazdowskiego.

Warto zapamiętać:

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego powstało w latach 1818-1825. Wówczas było to najnowocześniejsze obserwatorium w Europie. W skład Uniwersytetu Warszawskiego weszło w 1873r. W 1909 r. mieścił się tu Konsulat Francji. W 1944 r. Niemcy zniszczyli obserwatorium, spalili celowo urządzenia i bibliotekę. Po Obserwatorium i Ogrodzie pozostawili pogorzelisko. Przez wiele lat Polacy odbudowali Obserwatorium w stylu klasycystycznym. Służy studentom Wydziału Fizyki U.W.

Ogród Botaniczny to zabytek Kultury i Nauki Warszawy. Należy do Towarzystwa Ogrodów Botanicznych. Organizowane są tu Spotkania z przyrodą, Dni Roślin Mięsożernych, Festiwal Róż, Wystawa Kaktusów, Dni Storczyków.
Data utworzenia ogrodu to 15.12.1818 r. Początkowo park zajmował powierzchnię 22,5 ha, obecnie 5,16 ha zajmuje Ogród. W 1944r. okupant zniszczył Ogród, szklarnie, budynki. Od 1945r. rozpoczęto odbudowę zniszczonego Ogrodu. Odbudowa trwała kilka lat. Ogród posiada obecnie 5 tysięcy gatunków drzew, krzewów i roślin, w tym użytkowych i leczniczych, 23 pomniki przyrody poddane ochronie. M.in. są to Jesion, grab, kasztanowiec, platan orzech, modrzew polski, chiński miłorząb, klon, dąb, buk, wiąz, cis, jałowiec. Prowadzona jest tu działalność badawcza, dydaktyczna, społeczna, ćwiczenia dla studentów Wydziału Biologii. W ogrodzie znajduje się pomnik Michała Szuberta założyciela Ogrodu, Ruiny Świątyni Opatrzności Bożej, Kamień pamiątkowy Pamięci odnowicieli Ogrodu Botanicznego.

Park Ujazdowski urządzono w latach 1893-1896. Był to park krajobrazowy, w 1965r. wpisany do Rejestru Zabytków. Projektantami byli Franciszek Szanior /park/, Heerlein Lindley /staw, mostek, wzniesienia/. Park jest ogrodzony i zamykany na noc. Ma powierzchnię 5,7ha. W 1944r. okupant zakazał wejścia do parku Polakom. W Parku Ujazdowskim znajdują się Waga, pergola, rzeźba Gladiator- Piusa Welońskiego, Rzeźba Kobieta Ewa - Edwarda Wittiga, Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, Rzeźba Perseusz Theodora Gruyere’a.

Studenci wyrazili się bardzo pozytywnie o ćwiczeniach z HAiSZ,Ekologii w terenie
mgr Wiesława Mońko