TT Warsaw 2017 - nasza relacja

Międzynarodowe targi turystyki w Warszawie miały w tym roku szczególną oprawę bo zostały zorganizowane po raz dwudziesty piąty w dniach 23-25 listopad 2017.

O wyjątkowości tego wydarzenia świadczyła ogromna liczba wystawców rozlokowana na  dwóch piętrach wystawowych Pałacu Kultury i Nauki.

Targi to prezentacja organizacji i walorów, atrakcji turystycznych wybranych państw w rozciągłości i ogromie współczesnego świata.

Na różnorodnie zaaranżowanych stoiskach dominowały przede wszystkim papierowe materiały informacyjne, miłe gadżety pamiątkowe., ale wiele stoisk w tegorocznych instalacjach było zaprojektowanych w formie salonów recepcyjnych, kawiarenek, w których pokazywano ilustracje, filmy, prezentacje wizualne z popularnych miejsc.

W tegorocznym targach turystycznych wzięła udział prawie cała społeczność Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie ; studenci i pracownicy, zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się od godz. 11.00. W Sali Goethego w programie omówienie wycieczek promowych po Bałtyku - Statkiem dookoła świata, prezentacja Mołdawii, Republiki Dominikańskiej.

23.11.2017 targi odwiedzili studenci II roku studiów magisterskich TIR pod opieką dr Danuty Czekaj i mgr Andrzeja Szymańskiego. Studenci mieli za główne zadanie zapoznać się z oferowanymi regionalnymi produktami turystycznymi.

A było z czego wybierać, w końcu pięknie zagospodarowane stoiska przyciągały zwiedzających nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale głównie bardzo ciekawą ofertą turystyczną.

24.11.2017 studenci I i III roku TIR pod opieką dr Adama Karwackiego oraz mgr Wiesławy Mońko Dyrektora Biura Karier i Rekrutacji.

W tym dniu odbyło się seminarium na temat wykorzystania technologii w turystyce wiejskiej. W Sali Goethego strefa kontynentów, Podróże z mistrzami, Prezentacja: Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan, Oferty turystyczne -Chorwacja, Macedonia, Czarnogóra, Bośnia-Hercegowina, Serbia.

25.11.2017 studenci II i III roku TIR pod opieką dr Bolesława Iwana i dr Danuty Czekaj oraz mgr Andrzeja Szymańskiego – Prezesa Warszawskiej Izby Turystycznej mieli możliwość odbycia zajęć dydaktycznych na terenie targów.

Naszych studentów powitała Pani Urszula Potęga – prezes MT Polska – która poinformowała młodzież o istocie takiej imprezy, przedstawiła szczegóły, że na terenie targów wystawiło się ponad 50 państw z całego świata, że te jubileuszowe, bo 25-te TT Warsaw przyciągnęło wiele tysięcy zwiedzających, ciekawych atrakcji turystycznych z Polski, Europy i reszty świata.

Studenci mieli możliwość spotkać się na stoiskach narodowych z osobami, które przedstawiały swoje oferty zarówno biznesowe jak i turystyki kulinarnej. I tak odwiedziliśmy stoiska: Słowacji, Turystyki Wiejskiej, Turystyki Pielgrzymkowej, Turystyki dzieci i młodzieży, stoisko Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawskiej Izby Turystyki, stoisko Włoch, Rumunii, Mołdawii, a także wiele pięknie udekorowanych stoisk polskich wystawców z wyróżnionym za atrakcje i wyposażenie stoisko Mazowsza.

Najbardziej podobało się stoisko Królestwa Maroka, do którego zaproszono studentów, gdzie w specjalnie przygotowanej salce odbyła się prelekcja promujące ten ciekawy i piękny kraj.
Interesujące spotkanie odbyło się na stoisku „Wiadomości  Turystycznych” gdzie Pani Jagoda Walczak, dyrektor WT - opowiedziała ciekawie o gazecie branży turystycznej.

Należy dodać, że we wszystkich stoiskach narodowych młodzież otrzymała drobny poczęstunek oraz upominki i foldery reklamowe.

W Sali Mikołajskiej nastąpiło spotkanie z Turcją, Białorusią i z Japonią.
Polscy wystawcy przygotowali wiele katalogów z imprezami wypoczynkowymi, pielgrzymkami, sanatoryjnymi, krajoznawczymi.

Wiele stoisk kontrahentów z krajów egzotycznych przyciągało zwiedzających targi pięknymi katalogami z wycieczkami, mapami, przewodnikami. Peru, Dominikana, Japonia, egzotyczne wyspy. Pięknie prezentowały się stoiska Grecji, Turcji, Austrii, Łotwy, Litwy, Kuby, Mołdawii.

Pobyt naszej młodzieży na Jubileuszowych TTW umożliwił studentom poznanie ofert turystycznych krajowych i zagranicznych, a zwłaszcza uzupełnienia w praktyce zdobytej wiedzy z uczelni.

mgr Wieslawa Mońko
mgr Andrzej Szymański