AGROTRAVEL i "Szaleniec z Maleńca"

9 kwietnia studenci Turystyki i Rekreacji oraz Organizacji Usług Turystycznych uczestniczyli w VIII Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach. Krajem partnerskim tegorocznej edycji wystawy były Włochy, zaś regionem partnerskim Makroregion Polski Wschodniej, skupiony wokół Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Targi AGROTRAVEL to najważniejsza, wyspecjalizowana impreza wystawiennicza w Polsce, która od kilku lat integruje branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. Wyjazd był okazją do obejrzenia wielokulturowej oferty europejskiej turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Hale Targów były pełne barw, zapachów, muzyki, rękodzieła oraz smacznej regionalnej kuchni. Odwiedziliśmy liczne stoiska z rękodzielnictwem i wyrobami artystycznymi oraz z regionalnymi i tradycyjnymi potrawami kulinarnymi. Wystawie towarzyszyła Scena Kultury, która zaprezentowała bogaty program artystyczny.

W drodze powrotnej zawitaliśmy do Maleńca, malowniczo położonej wsi w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Teren ten należy do makroregionu Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Wyżyny Przedborskiej. Złożyliśmy wizytę „Szaleńcowi z Maleńca”, jednemu z unikalnych zabytków techniki, który zobaczyć można na terenie ponad 200-letniego Zabytkowego Zakładu Hutniczego. Terminem tym robotnicy zatrudnieni w malenieckiej fabryce żelaza określali wielkie 30-tonowe koło zamachowe o średnicy 6 metrów. Napędzane kołem wodnym rzeki Czarnej pracowało z tak wielką prędkością, że dla obserwujących go robotników przestawały być widoczne potężne, żeliwne szprychy podtrzymujące koło przy wale napędowym. Wykonane z żeliwa zostało ono odlane około 1837 roku w Zakładach Metalowych „Starachowice”. Zespół przestrzenny zakładu w Maleńcu wpisany jest do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego. Oprowadzał nas po obiekcie jego dyrektor i zarazem pasjonat techniki i regionu dr Maciej Chłopek.

Wyjazd zakończył się biesiadowaniem przy suto zastawionym stole, przygotowanym przez dyrektora Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. W strugach deszczu, które towarzyszyły nam przez cały dzień, wieczorem powróciliśmy nasyceni różnorodnymi zapachami i smakami regionalnych kuchni do Warszawy.

Targi AGROTRAVEL 2016

"U szaleńca z Maleńca"